Literatura fachowa

Przedstawiam Państwu kilka moich książek traktujących o wielu aspektach pracy w drewnie.
Tekst jest napisany jezykiem potocznym, co znacznie ułatwia czytanie o nudnych zawiłościach technologii drewna. Całość okraszona jest wieloma ilustracjami, w tym unikalnymi fotografiami z mojej biblioteki. Mam nadzieję, że tak podana wiedza będzie łatwa i przyjemna w odbiorze. Miłego czytania.

Suszenie drewna.

Unikalna na skalę światową. Książka zawiera programy suszenia dla 1489 gatunków drewna, w tym dla 28 gatunków dębu. Programy łagodne, programy "bez przebarwień", programy "buk na biało", programy "dąb bez białych plam" i wiele innych. Dodatkowo zawarto unowocześnione programy zgodne ze standardami USA, DE, GB, ES. Książka zawiera sześć wersji językowych, przez co jest wspaniałym uzupełnieniem do lekcji języków obcych zawodowych.

Wydrukowano tylko 400 numerowanych sztuk. Twarda oprawa. Kartki szyte.


Autor: Karol Kopeć. Napisał pracę magisterską z zakresu projektowania suszarek do drewna. Promotorem był doc. Longin Glijer a recenzentem prof. Mieczysław Matejak. Praca została  obroniona w lipcu 1995 roku.

Specjalista suszarnik. Konstruktor komór suszarniczych.


Drewno. Właściwości i zastosowanie. Tom I.

Pierwszy tom znanej i lubianej serii o technologii drewna.

Znajdziecie w niej wiele ciekawych informacji na temat rozpoznawania gatunków drewna, wad drewna, właściwości drewna, korozji drewna,

właściwości akustycznych drewna , właściwości palnych, wilgotności równoważnej drewna, skurczu i pęcznieniu drewna oraz o wielu innych właściwościach i cechach tego wspaniałego materiału.   


Jest to swego rodzaju zaproszenie do poznania walorów tego jakże unikalnego tworzywa.    


Budowa drewna.Właściwości drewna. Wady drewna. Korozja drewna. Ciekawostki.

Drewno. Właściwości i zastosowanie. Tom II.

Tom II obejmuje zagadnienia z zakresu suszenia drewna, budowy prostych komór suszarniczych oraz problemów z odpylaniem zakładów drzewnych. Poznacie zasady odpylania stolarni oraz podstawy doboru instalacji. Jako bonus znajdziecie w niej projekt prostej komory suszarniczej opartej o zastosowanie kontenera izotermy.

Suszenie drewna. Budowa komory suszarniczej. Odciagi w stolarni. Odpylanie drewna.

Drewno. Właściwości i zastosowanie. Tom III.

Tom III zawiera materiały dotyczące natury światła, starych i nowych środków konserwacji zabytków oraz procesów fumigacji w gazach neutralnych i bojowych. Jako ciekawostkę znajdziecie unikalne fotografie uszkodzeń  spowodowanych działaniem fosforowodoru na elementy zawierające srebro, złoto oraz miedź. Dodatkowo zawarto rozdziały o ozonowaniu drewna oraz o badaniach drewna rezystografem oporowym.

Konserwacja drewna zabytkowego. Fumigacja w azocie i fosforowodorze. Ozonowanie drewna.

Przygotowanie do egzaminów mistrzowskich i czeladniczych.
Część A.

Pierwsza w Polsce książka pomagająca przygotować się do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Pełny opis przebiegu egzaminu z zasadami oceniania poszczególnych etapów. Pytania i odpowiedzi zgodne z oficjalnymi pytaniami opublikowanymi na stronach Izb Rzemieślniczych.


Idealne wykonanie zadania praktycznego to 13 punktów z 50. 13 punktów to także  prezentacja wykonanego dzieła. 6 punktów to porządek i ekologia. Można doskonale wykonać zadanie, ale zostawiając bałagan, nieposortowane odpady i zapomnieć o należytym wyeksponowaniu dzieła, możemy mieć marną ocenę końcową. Wielu bardzo dobrych majstrów wychodzi z egzaminu z oceną ledwie 3. Warto na to zwrócić uwagę.


Część A zawiera:

-rachunkowość zawodowa wraz z kalkulacją,

-dokumentację działalności gospodarczej,

-rysunek zawodowy,

-zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

-podstawowe zasady ochrony środowiska,

-podstawowe przepisy prawa pracy,

-podstawową problematykę z zakresu podejmowania działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem,

-podstawy psychologii i pedagogiki,

-metodykę nauczania.


Pytania i odpowiedzi do egzaminu mistrzowskiego i czeladniczego.

Przygotowanie do egzaminów mistrzowskich i czeladniczych.
Część B.

Pierwsza w Polsce książka pomagająca przygotować się do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Pytania i odpowiedzi zgodne z oficjalnymi pytaniami opublikowanymi na stronach Izb Rzemieślniczych.


Część B jest dedykowana do konkretnego zawodu. W tym przypadku jest to parkieciarz.


Część B "Parkieciarz" zawiera część zawodową, czyli w tym przypadku:


-rysunek zawodowy parkieciarza,

-rachunkowość zawodowa parkieciarza,

-technologię parkieciarstwa,

-materiałoznawstwo parkieciarstwa,

-maszynoznawstwo w parkieciarstwie.

Podręcznik do nauki przed egzaminem mistrzowskim. Parkieciarz.