Drewno o d wieków towarzyszy ludzkości. Było jednym z pierwszych materiałów stosowanych wrzemiośle. W obecnych czasach drewno jest jednym z najlepszych materiałów odnawialnych, wpełni biodegradowalne, o prawie zerowym śladzie węglowym. Przy użyciu nowych technologii możemy uzyskiwać z drewna zupełnie nowe materiały, w tym plastik, płyty balistyczne, elementy maszyn, szkielety satelitów, a nawet spirytus etylowy. W najbliższych latach drewno stanie się jednym z podstawowych surowców przemysłowych.
mgr inż. Karol Kopeć
Stolarz i konserwator drewna zabytkowego. Absolwent ZSZ w zawodzie stolarz, TPD w specjalności meblarstwo oraz SGGW na wydziale Technologii Drewna w zakresie mechanicznej obróbki drewna. Absolwent międzywydziałowych studiów ASP/SGGW w zakresie konserwacji drewna zabytkowego.
Przede wszystkim praktyk. 40 lat doświadczenia w rzemiośle, muzealnictwie, oraz przemyśle drzewnym.
Od kilku lat pomagam uczyć młodzież i dorosłych w Szkole Drzewnej w Garbatce. To doświadczenie pozwoliło mi na przygotowanie książek wspierających naukę do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich w zawodach drzewnych. Jestem przewodniczącym komisji egzaminacyjnej w zawodzie parkieciarz. Poza tym uczestniczę w programie stolarskiego kursu on-line Akademia stolarstwa gdzie znajdziecie Państwo wiele ciekawych lekcji.
Zapraszam na moje autorskie szkolenia z zakresu suszarnictwa, budowy suszarek do drewna oraz podstaw konserwacji drewna zabytkowego.
Szkolenia suszarnicze mogą także odbyć się w siedzibie Państwa firmy. Pomagam kształcić kadry odpowiadające za generowanie zysku przedsiębiorstwa. Zmniejszenie strat suszenia to czyste pieniądze w bilansie firmy. Czy to się opłaca? Wystarczy policzyć. Proszę pomnożyć wartość suszonego w ciągu miesiąca drewna przez 0,5% ( dla dobrze zorganizowanej firmy) lub 10% (dla firmy, gdzie suszeniem zajmują się osoby z przypadku i bez przeszkolenia). Otrzymana wartość jest zyskiem, który bardzo łatwo jest uzyskać po wprowadzeniu innowacji i poprawek w procesie suszenia.
W sprawie szkoleń proszę dzwonić na mój numer telefonu: 600456865
lub pisać na email: opinie@vp.pl
Specjalista suszarnik. Wieloletni biegły sądowy z zakresu technologii drewna. Rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Państwowej Inspekcji Handlowej. Rzeczoznawca parkieciarstwa oraz z zakresu badań rezystografem oporowym. Ekspert prac fumigacyjnych w gazach neutralnych i bojowych.
Ekspertyzy i opinie techniczne na temat stanu obiektów wykonanych z drewna. Badania stanu drewna opanowanego przez korozję biologiczną przy pomocy rezystografu oporowego. Doradztwo technologiczne.
Programy konserwacji drewna zabytkowego. Nadzór nad pracami.
W sprawie opinii, ekspertyz, badań, dokumentacji konserwatorskich oraz szkoleń proszę pisać na email: opinie@vp.pl
Badanie drewna rezystografem oporowym to metoda diagnostyczna, która pozwala na sprawdzenie stanu technicznego drewna bez konieczności jego destrukcji. Rezystograf oporowy pomaga zdiagnozować obecność:
zgnilizny twardej i miękkiej, pustych przestrzeni oraz uszkodzeń drewna przez owady.
Zalety metody :
- minimalna inwazyjność : wiertło o średnicy 3 mm,
- wysoka precyzja odczytu,
- szybkość i efektywność.
Badanie drewna zabytkowego za pomocą rezystografu oporowego to niezwykle przydatne narzędzie w konserwacji i diagnostyce obiektów historycznych. W takich elementach, jak belki stropowe, krokwie, więźby dachowe czy inne elementy drewniane sprawdza się doskonale. Nie jest to metoda typu NDT - Non-Destructive Testing, ale jest dopuszczalna w konserwacji zabytków jako półinwazyjna (Semi-Destructive Testing, SDT). Rezystograf jest uznawany za metodę półdestrukcyjną, ponieważ łączy zalety wynikające z minimalnej ingerencji w badanym materiale z precyzją badania. Jest szczególnie cenny w ochronie zabytków, konserwacji drewna i diagnostyce konstrukcji, gdzie pełna destrukcja jest niedopuszczalna.
W sprawie opinii, ekspertyz, badań, dokumentacji konserwatorskich oraz szkoleń proszę pisać na email: opinie@vp.pl
Fumigacja drewna w azocie to metoda bardzo bezpieczna. Działa na zasadzie eliminacji szkodników poprzez uduszenie organizmów oddychających tlenem (anoksji). Azot, jako gaz obojętny i naturalny składnik powietrza jest łatwo dostępny. Poza tym azot zastępując tlen w drewnie prowadzi do śmierci owadów i ich stadiów rozwojowych (jaja, larwy, poczwarki) w wyniku uduszenia. Likwiduje także grzyby domowe.
Jest to metoda nieszkodliwa i bezinwazyjna.
W sprawie opinii, ekspertyz, badań, dokumentacji konserwatorskich oraz szkoleń proszę pisać na email: opinie@vp.pl